BEKÇİ VE DEVRİYE TUR KONTROL SİSTEMLERİ, bir alanin güvenliğinden sorumlu personelin görevini yerine getirip getirmediğini tesbit etmek amacı ile kullanılan elektronik bir sistemdir.

Sistem ; okuyucu ünite , kontrol noktaları , bekçi tanıtım butonu ve yazılımdan oluşmaktadır.

Bekçi veya devriye kendisine bildirilen saatlerde belirli yerlere montaj yapılmış olan kontrol noktlarına giderek üzerinde taşıdığı okuyucuyu bu noktalara 5-6 cm yaklaştırarak okutma işlemini yerine getirmektedir. Okutma zamanı ve kontrol noktası numarası okuyucunun hafızasına kaydolmaktadır. İstenilen zamanlarda bu bilgiler bilgisayara aktarılarak bekçi veya devriyenin hangi saatlerde hangi istasyonları dolaştığını raporlamak mümkündür. Böylelikle bekçi veya devriyenin görevini yapıp yapmadığı tespit edilebilmektedir.

BEKÇİ TUR KONTROL SİSTEMLERİ ; farikalar , iş merkezleri , siteler , depolar , alışveriş merkezleri , askeri kuruluşlar , kamu binaları gibi birçok yerde kullanılmaktadır.

Eski tip bekçi control saatlerinin yerini almış olan sistemin özellikle fotograf çekebilen ve GPRS özelliğinde olan ürünler çok tercih edilmektedir.