ÇEVRE GÜVENLİK SİSTEMLERİ denildiğinde daha çok çit ve duvar üzerine uygulanan elektronik güvenlik sistemleri anlaşılmaktadır.

Çit üzerine uygulanan sistemler çitin yapısına göre değişiklik göstermektedir. Esnek ve zincir şeklinde örülü çitler, sert ve ızgara şeklinde çitler , yarı esnek modüler çitler ve dikenli tel çitler için ayrı çözümler mevcuttur.

Esnek çitler ve dikenli tel çitlerde fiber optik kablo ile uygulama yapılır iken yarı sert ve sert çitlerde titreşim algılama sensörleri kullanılmaktadır.

Çitlerin kesilmesi , üzerine tırmanılarak geçilmeye çalışılması veya yerinden sökülmeye çalışılması durumunda sistem alarm vermekte ve ilgili kişilere yazılı veya sesli mesaj gönderebilmektedir.

Fiber optik temelli ÇEVRE GÜVENLİK SİSTEMLERİ dışında çitin bulunmadığı yerlerde düz zemine ve duvar üzerlerine uygulanan çözümler de mevcuttur. Beam detektörler ve mikro dalga detektörler daha çok düz zemine ve duvar üzerlerine uygulanmaktadır. Algılama mesafeleri 100 metreye kadar çıkmaktadır. Bu sistemin uygulandığı yerde fazla ağaç olmaması ve serbest dolaşan evcil hayvan olmaması gerekmektedir.

Bunların dışında termal detektörler ve sismik detektörlerin kullanıldığı çevre koruma sistemleri de mevcuttur. Termal detektörler çit ve duvar üzerine uygulanmaktadır. Daha çok askeri projelerde , sınır boylarında , boru hatlarında ve bunun gibi uzun mesafeli projelerde kullanılmaktadır. Her türlü canlı varlığı algılayarak sesli ve görsel olarak alarm vermektedir.

Sismik detektörler ise genellikle askeri projelerde kullanılmaktadır. Taşıt araçlarının korunacak alanlara yaklaşması durumunda bunu algılamakta ve alarm vermektedir.