X-ray cihazı nedir : X-ray cihazları ; güvenliğin önemli olduğu binalara silah , bıçak , bomba gibi tehdit oluşturan cisimlerin girişini engellemek amacı ile kullanılan bir güvenlik cihazıdır. Çanta , paket , koli, valiz gibi taşıma sistemlerinin içini göstermektedir. Binaya giriş yapacak insanlar yanlarında taşıdıkları yuarıda bahsi geçen taşıyıcı sitemleri x-ray cihazının konveyörüne koyar. Cihazın konveyörü otomatik olarak haraket eder ve içinden geçen bagajın içini monitöründe gösterir. Operatör bagajın içini monitörden izleyerek tehdit oluşturacak bir cisim olup olmadığını kontrol eder. Yeni model x-ray cihazları organik ve inorganik cisimleri farklı renkte göstermektedir. Ayrıca bagajın içinde silah , bıçak bomba gibi cisimler var ise bunlar x-ray cihazının konveyörü otomatik olarak durmakta, sesli ve görsel olarak alarm vermektedir. Güvenlik amaçlı kullanılan x-ray cihazları tünel boyutlarına göre sınıflandırılmaktadır. Tünel boyutları 50 cm x 30 cm den başlayarak 150 cm x150 cm ye kadar değişmektedir. Ayrıca single ererji x-ray cihazları ve dual enerji x-ray cihazları olarak da iki katagoriye ayrılabilirler. İnsan geçişinde kullanılan x-ray cihazlarına kapı tipi metal detektörü denilmektedir. Kapı tipi metal dedektörleri de kendi içinde iç ortam kapı tipi metal detektörleri ve dış ortam kapı tipi metal detektörleri olarak ikiye ayrılırlar. Ayrıca kapı tipi geçiş detektörlerini bölge sayısına göre sınıflandırmak mümkündür. 6 Bölge , 8 bölge, 12 gölge , 18 bölge , 24 bölge ve 33 bölge taramalı kapı tipi metal detektörleri mevcuttur. El tipi metal detektörleri yaklaşık 3 kilo ağırlığında olup elde taşınabilmektedir. El tipi metal detektörleri pil le veya şarjedilebilir batarya ile çalışmaktadır.Gümrük kapılarında araç tarama amaçlı x-ray cihazları da kullanılmaktadır. Açların içini taramakta ve tehdit oluşturacak bir cisim var ise onu tesbit etmektedir. Firmamız tarafından ithalatı yapılan X-ray cihazı kullanımı eğitim almış operator gerektirmektedir. Ayrıca kapı ve el tipi x-ray cihazları dışındakiler TAEK ( Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ) lisansı gerektirmektedir.Guardex marka x-ray cihazları her türlü tehdit oluşturacak cismi ve uyuşturucu maddeyi tesbit edebilmektedir.

X- Ray cihazları denildiği zaman 2 ayrı ürün algılanmaktadır. Bunlardan birincisi kapı tipi metal detektörleri , diğeri ise X-ray paket ve çanta kontrol cihazlarıdır.

İlk olarak kapı tipi metal detektörlerinden başlayacağız. Bu ürünler havalimanlarında , AVM lerde , kamu binalarında, iş merkezlerinde ve buna benzer insan yoğunluğunun yaşandığı yerlerde kullanılmaktadırlar. Kişilerin üzerlerinde bulunan tehdit oluşturacak silah , bıçak gibi cisimlerin yoğunluğuna göre algılanarak , sesli ve görsel uyarı vermesi amacı ile kullanılmaktadırlar. Böylelikle kişiler üzerlerinde herhangi bir tehdit oluşturacak cisimler ile binaya giriş yapamamaktadır.

Kapı tipi metal detektörleri elektromanyetik dalga gönderme prensibine göre çalışmaktadırlar. Detektörün bir kolundan gönderilen elektromanyetik dalgalar rastladığı metal üzerinde Faraday Akımları indükler. Bu akımlar detektör kollarında bulunan sargı bobinleri etkileyerek sinyal değişimine sebep olur. Bu sinyaller detektör devrelerinde güçlendirilerek sesli ve ışıklı uyarı vermesine sebep olur.

Firmamız tarafından ithal edilen Guardex marka kapı tipi metal detektörleri insan sağlığına, hamile bayanlara , çocuklara ve manyetik ürünlere zarar vermemektedir. Kullanımı için lisans gerekmemektedir.

Çanta ve paket kontrol amaçlı x-ray cihazları radrasyon ürettiğinden kullanımı TAEK( Türkiye Atom Enerjisi Kurumu ) lisansı gerekmektedir. Kullanacak kişilerin eğitim alması gerekmektedir. Yanlış ve bilinçsiz kullanım ciddi yaralanmalara sebep olabilmektedir.

X-ray cihazının 3 ana bileşeni bulunmaktadır. Bunlar ; X-ray kaynağı , kontrol kartı ve monitörden oluşmaktadır.

X-ray cihazının çalışır durumda iken tüneline kesinlikle el sokmamak gerekmektedir. Tünelin girişi ve çıkışı kurşun kaplı perdelerle kapatılmalıdır. Buna rağmen bu cihazlar az da olsa radrasyon yaymaktadırlar. X-Ray cihazları belirli zamanlarda test cihazları ile kontrol edilmeli , radrasyon kaçağı seviyesi ölçülmelidir.

Yüz tanıma sistemi birçok alanda güvenlik amaçlı kullanılmaktadır. Biz burada sadece geçiş kontrol sistemlerinde kullanılan yüz tanıma sistemini ele alacağız.

Biyometrik sistemlerden biri olan yüz tanıma sistemi, bir bölgeye veya alana girişleri yetkilendirmek ve sınırlandırmak amacı ile kullanılmaktadır. Kişilerin yüzü, yüz tanıma sistemine değişik açılardan tanıtılarak makinen hafızasına kaydedilir. Yüzü kaydedilmiş kişi yüz tanıma cihazının karşısına geçerek 20-30 cm. den yüzünü cihaza okutur. Eğer kişinin geçiş yetkisi var ise cihaz kapıya veya turnikeye kumanda ederek açma işlemini gerçekleştirir. Okuma anında cihaz sesli ve görsel olarak uyarı vermektedir. Yüz tanıma sisteminin yanında verilen devam kontrol programı vasıtası ile giriş-çıkış saatlerini kaydetmek ve raporlamak mümkün olmaktadır.

Yüz tanıma sistemleri kişilerin cihaz ile herhangi bir temasları olmamasından dolayı son derece sorunsuz çalışmaktadır. Parmak izi cihazının sakıncaları yüz tanıma sisteminde görülmemektedir.

Yüz tanıma sistemleri pazarda aynı zamanda yüz okuma sistemleri olarak da anılmaktadır. Cihazların yüz okuma hafızaları 100 den başlayıp 10.000 e kadar değişmektedir. Ayrıca çok değişik kalite ve fiyatlarda yüz okutma sistemi bulmak mümkündür.

Yüz tanıma sistemleri genelde duvara montaj yapılmakta olup yerden yüksekliği 125 cm. olarak tavsiye edilmektedir. Yüz tanıma sisteminde okuyucu bölüme direkt güneş ışığı gelmemesi gerekmektedir.